fbpx

pierwsza kolonia

Często rodzice pytają jaki jest najlepszy wiek na wysłanie dziecka na obóz/ kolonię. Odpowiedź jak to często bywa, brzmi: to zależy.

A od czego? Od wielu czynników, ale zacznijmy może od tego czy dziecko jest gotowe emocjonalnie i „technicznie” do samodzielnego pobytu poza domem. Pisząc „technicznie” mam na myśli konkretne umiejętności, które pozwolą mu o siebie zadbać, w tym podstawowym zakresie. Chodzi głównie o  szeroko pojętą samodzielność, oczywiście dostosowana do wieku dziecka.

 Znalezione obrazy dla zapytania adventure children

Oto umiejętności, które powinno mieć już dziecko jadąc na pierwszą kolonię:

  • potrafi się samodzielnie umyć
  • potrafi się samodzielnie ubrać stosownie do pogody (z drobną pomocą rodzica/ wychowawcy)
  • potrafi rozstać się z rodzicami na krótkie/ dłuższe chwile 
  • potrafi zgłaszać swoje potrzeby: jest mi zimno, jest mi za ciepło, jestem głodny, chce mi się pić, boli mnie brzuch/ głowa/ ząb/itp, pokłóciłam się z koleżanką itp.
  • potrafi się dzielić
  • potrafi zadbać o swoje otoczenie (ścieli łóżko, sprząta po sobie swoje rzeczy, papierki wrzuca do kosza itp)
  • potrafi rozpoznawać swoje rzeczy (często młodsze dzieci mają z tym problem)
  • jest koleżeńskie 

Warto zanim pośle się dziecko na kolonie upewnić się, że rzeczywiście nasze dziecko posiada umiejętności, które pomogą mu w pobycie na kolonii. 

Co jeszcze?

Przede wszystkim warto również sprawdzić organizatora. Najlepiej jeśli dziecko na swoją pierwszą kolonię pojedzie z osobami, które już na i które Wy znacie. To nie tylko większa gwarancja bezpieczeństwa, że dziecko wróci zdrowe i szczęśliwe do domu. To również da dziecku poczucie bezpieczeństwa, świadomość, że jest z osobami, którym ufa. Takimi organizatorami są kluby sportowe, do których dziecko uczęszcza przez cały rok, szkoły językowe,  inne instytucje kultury z których oferty korzystacie. Można też skorzystać z propozycji polecanych przez znajomych i posłać dziecko na wyjazd z zaprzyjaźnionym kolegą, koleżanką. Reklama „z ust do ust” jest najlepszą formą reklamy i zasięgnięcie opinii u osób, które już były z danym organizatorem, pozwoli nam zmniejszyć ryzyko ewentualnego rozczarowania. 

2018-05-17T08:47:07+00:00