fbpx

Samodzielność czyli jak przygotować dziecko na pierwszą kolonię

W artykule gdzie zamieściliśmy podstawowe informacje jakie rodzic powinien posiadać aby mądrze wybrać pierwszą kolonię dla swojego dziecka, pisaliśmy o umiejętnościach, które powinno mieć dziecko aby w pełni cieszyć się swoim pierwszym wyjazdem i aby rodzice byli spokojni, że sobie daje radę.

A więc drogi rodzicu:

 1. SAMODZIELNE MYCIE:
 • zrób dziecku listę tego, co ma umyć i wysyłaj je codziennie z tą listą do łazienki z prośbą, żeby odznaczało poszczególne punkty, młodsze dzieci mogą mieć obrazki
 • doceniaj je za każdym razem kiedy lista będzie pełna i mów mu jak bardzo jesteś dumna/ dumny z tego, że jest takie samodzielne!
 1. SAMODZIELNE UBIERANIE SIĘ:
 • codziennie wieczorem wspólnie zastanawiajcie się co ubrać w zależności od spodziewanej pogody. Wieczorem jest z reguły więcej czasu niż rano, kiedy zżera nas pośpiech. 
 • pozwól dziecku decydować o tym co założy: to trudne, ale możliwe! koryguj w miarę możliwości te wybory, jeśli nie są odpowiednie do pogody i tłumacz dlaczego
 • zrób listę tego, co powinno zawsze ze sobą zabrać/ ubrać np. w zimie (jeśli jest to zimowisko), powiedz, że do odwołania ubieramy pod spodnie rajstopy lub bieliznę termalną, wtedy będzie wiadomo, ze tak trzeba robić codziennie. Lista w zimie to np.: rękawiczki, szalik, czapka, bielizna termalna.
 • jeśli chodzicie na basen wspólnie, albo dziecko ma zajęcia  z instruktorem, pozwól mu spakować się na basen samemu. Najpierw zrób listę: spodenki, okulary, ręcznik, klapki, żel pod prysznic. Jeśli uda mu się to, doceń i pochwal! To samo po przyjściu z basenu: niech rozłoży mokre rzeczy samodzielnie. To są podstawy, które przydadzą się na kolonii
 1. ROZSTANIE Z RODZICAMI
 • spróbuj wybadać na ile dziecko jest gotowe na rozstanie z Wami. Czy spało już samo poza domem np. u znajomych? u rodziny? Czasem przedszkola lub szkoły organizują tzw. noc w szkole/ przedszkolu. Czy chętnie to wspomina? Warto przygotować dziecko na taką rozłąkę zaczynając od małych kroczków: właśnie noc poza domem u rodziny, koleżanki itp. Warto też przedstawiać kolonię jako fantastyczną przygodę zapowiadając ją jako świetne spędzenie czasu
 • nie pytaj dziecka: „A nie będziesz za mną tęsknić?” To sugeruje, że powinno…A że będzie tęsknić to oczywiste! Przecież jesteście jego rodzicami. Aby jednak dobrze się bawiło na kolonii, musi na chwilkę o Was „zapomnieć”. 
 • nie mów dziecku: „Jak będziesz bardzo tęsknił to przyjadę po Ciebie…” To bardzo ryzykowne ponieważ dziecko może odebrać to dosłownie i tak dużo płakać aby rodzic rzeczywiście przyjechał i je odebrał. Powiedzmy raczej: jeśli będziesz tęsknił/a to powiedz to swojej wychowawczyni. Ona jest taką Twoją zastępczą mamą. Możesz zawsze do niej podejść i przytulić się! Będę też codziennie dzwonił/a do Ciebie. Ale Ci zazdroszczę, że jedziesz na taką fantastyczną kolonię!”
2018-05-14T17:40:40+00:00